Mladi parlamentarci, delegati za nacionalni otroški parlament iz 19 osnovnih šol štirih občin slovenske Istre – Pirana, Izole, Kopra in Ankarana, so skupaj z mentorji povsem napolnili dvorano v naravnem rezervatu Škocjanski zatok, največjem polslanem mokrišču v Sloveniji, ki je res prava oaza na pragu Kopra.

Lions club Izola-Isola je v sodelovanju z Društvom prijateljev mladine Koper ob 100 letnici lionizma sprejel izziv o pomenu okolja za vse nas, posebej z mlade. Posebej zato, ker so mladi in okolje, pomoč slepim in lačnim  štiri vsebinski cilji, ki smo si jih Lionsi zastavili ob naš stoletnici. Na vseh šolah v Sloveniji Otroški parlament – nacionalni projekt pod okriljem Zveze prijateljev mladine Slovenije, poteka že od leta 1990, vsako leto z novo temo, ki buri domišljijo in razmislek otrok. Letos je bila tema parlamenta, ki je program vzgoje otrok in mladostnikov za demokracijo,«Otroci in načrtovanje prihodnosti«. Pred zasedanjem nacionalnega otroškega parlamenta je Lions club Izola vse delegate za otroški parlament povabil k razmisleku o pomenu pitne vode, tiste vidne in nevidne. Nevidna je vsa tista voda, ki jo potrebujemo zato, da kos mesa pride na mizo, da plastična steklenička dobi svojo obliko, da luč, s pomočjo elektrike in vode, na katero pozabljamo, zasije, da,da, da…veliko bi lahko naštevali. Dejanski premislek o tem, koliko vode si dnevno privoščimo ni tako enostaven kot se zdi na prvi pogled in ni dovolj, da vodo zapremo medtem, ko si ščetkamo zobe. Večina ljudi ostrmi, ko izve, da samo za pridelavo hrane, ki jo posameznik v razvitem svetu poje v enem dnevu, potrebujemo do 3000 litrov vode. Mnogo zanimivega, zaskrbljujočega, a tudi navdihujočega je mladim povedala svetovno priznana klimatologinja, znanstvenica, prejemnica Nobelove nagrade za mir, ki jo je prejela kot članica Medvladnega odbora za podnebne spremembe, prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj. Po predavanju so ji mladi zastavili vrsto radovednih, inteligentnih tudi zaskrbljenih vprašanj, saj jim ni vseeno za edino Zemljo, ki jo imamo. Tokratno druženje pa so obogatili s plakati na temo vode, ki so jih že prej pripravili v šoli.

Ker Lionsi letos po vsem svetu obeležujemo 100 letnico, smo mladim nekaj povedali o naši organizaciji o tem kaj počnemo, kako delujemo, se družimo, zakaj smo prijatelji in zakaj samo skupaj –zmoremo več.

Mladim je naravni rezervat, njegovo zanemarjeno podobo nekoč in čudovito podobo danes, v sliki in besedi predstavil njegov strokovni vodja Borut Mozetič.

Nagovoril jih je predsednik Lions cluba Izola-Isola, Marko Starman, tudi pobudnik dogodka, ki je med drugim dejal : »Dragi mladi parlamentarci, vaš znameniti britanski kolega Edmund Burke je dejal, da je za zmagoslavje zla dovolj, da dobri ljudje ne storijo ničesar. Zato je pomemben vsak od vas, da z vašimi sposobnostmi, vedoželjno in našo obmorsko energijo, doma in v Ljubljani, pomagate dobrim ljudem, da dvignejo glavo in glas. »

Mlade je pozdravil tudi predsednik Zveze prijateljev mladine Koper, mag. Robert Trunkl. Zaradi okrogle obletnice in zato, ker se je lionizem pred 100 leti začel v Chicagu, v Zda, smo v goste povabili ameriškega ambasadorja pri nas, zastopala pa sta ga predstavnika ameriške ambasade za javne zadeve in izobraževanje, Charlotte Taft in Philip Beekman, ki je mlade tudi nagovoril. Navdušen nad dogodkom in našim okoljem.

Vsi v polni dvorani, s pogledom na naravni rezervat, ptice in druge živali v njem, smo se na ta čudovit sončen dan zavedali, da je treba spoštovati vidno in nevidno vodo, naravo in ljudi. Na prvem mestu pa sebe. Kajti le tako lahko spoštujemo tudi druge – rože, morje, reke, živali…..in Ljudi.

Dogodek smo sklenili s kozarcem vode in sadjem, ki je doma tu, v Istri, prijazno pa nam je oboje donirala KZ Agraria Koper. Za gostoljubje se zahvaljujemo naravnemu rezervatu Škocjanski zatok.

Več slik o dogodku:

Morje izzivov v kapljici vode – Ob 100 letnici lionizma mlade navdušila prof.dr. Lučka Kajfež Bogataj